Results of State Judo Championship 2019


Sub Junior State Judo Championships at K.D. Singh Babu Stadium, Lucknow, from 16th to 18th August 2019.

Age Group - 1 (2009 & 2008)

Sl.No. Name of Players(Boys) Sl.No. Name of Players(Girls)
- 30 kg:- - 28 kg:-
1 1st - Hardik Sharma - SRE 1 1st - Mimansha Kaushik - MBD
2 2nd - Ojasvi Handa - SRE 2 2nd - Khushi Gupta - LKO
3 3rd - Vishu Thapa - SRE 3 3rd - Shivani Katiyar - KNP
4 3rd -Aryan Pal - SRE 4 3rd - Shambhavi Gupta - PRY
- 35 kg:- - 32 kg:-
1 1st - Sher Mohammad - SRE 1 1st - Vashnavi - MBD
2 2nd - Abhijeet Gaur - KNP 2 2nd - Manya Singh - SHZR
3 3rd - Puneet Adhana - GZB 3 3rd - Yukti Tyagi - MBD
4 3rd - Akhil Rana - MZN 4 3rd - Suramya - MBD
- 40 kg:- - 36 kg:-
1 1st - Nishant Nagar - BUL 1 1st - Rashmi Roshan - FZB
2 2nd - Harshit Dhiman - SRE 2 2nd - Nida Alvi - BLY
3 3rd - Anshuman Chaudhary - MBD 3 3rd - Jai Shree Rajput - KNP
4 3rd - Shourya Pratap Singh - SRE 4 3rd - Tanvi Chauhan - GBN
- 45 kg:- - 40 kg:-
1 1st - Nitin Patel - BLY 1 1st - Sagun - Safai
2 2nd - Shourya Gangwar - SHZR 2 2nd - Mansi Verma - Saifai
3 3rd - Aliya Khan - MBD
4 3rd - Mansi Singh - Saifai
+ 45 kg:- + 40 kg:-
1 1st - Aditya Singh - MBD 1 1st - Vibhu Singh - SHZR
2 2nd - Karan Malik - MBD 2 2nd - Harnoor Preet Kaur - BLY
3 3rd - Prince Kumar - BUL 3 3rd - Lakshita Sharma - MBD
4 3rd - Molik Gupta - LKO 4 3rd - Arpita Singh - KNP

Extra Group

Sl.No. Name of Players(Boys) Sl.No. Name of Players(Girls)
- 30 kg:- - 30 kg:-
1 1st - Faizal Ali - LKO 1 1st - Navya Srivastav - LKO
2 2nd - Dev Kashyap - LKO 2 2nd - Ishanika - LKO
3 3rd - Nitish Pal - LKO 3 3rd - Sania Zara Zaidi - LKO
4 3rd -Abhay Rastogi - LKO
- 50 kg:- - 35 kg:-
1 1st - Kshitiz Yadav - LKO 1 1st - Jasmeet Kaur - LKO
2 2nd - Rishit Aggarwal - LKO 2 2nd - Suhani Verma - LKO
3 3rd - Suryansh Jaiswal - LKO 3 3rd - Akansha Dhanra - LKO

Age Group - 2 (2007 & 2006)

Sl.No. Name of Players(Boys) Sl.No. Name of Players(Girls)
- 35 kg:- - 32 kg:-
1 1st - Parash Kashyap - MZN 1 1st -Rukshar Alvee - BLY
2 2nd - Shashwat Srivastav - KNP 2 2nd - Vanshika - HAP
3 3rd - Hemant Chauhan - MBD
4 3rd - Gaurav Baghel - FZB
- 40 kg:- - 36 kg:-
1 1st - Shivam Kashyap - GZB 1 1st - Riya Kashyap - GZB
2 2nd - Kamlesh - VNS 2 2nd - Sikha - Safai
3 3rd - Rohan - SRE 3 3rd - Priyanshi Saxena - SRE
4 3rd - Abhishek - HAP 4 3rd - Sakshi Mishra - Safai
- 45 kg:- - 40 kg:-
1 1st - Sayan Pal - SRE 1 1st - Prachi - SRE
2 2nd - Dinesh Yadav - VNS 2 2nd - Anchal Gautam - KNP
3 3rd - Utkarsh Bhatia - SRE 3 3rd - Aradhya - MBD
4 3rd - Umesh Verma - BLD 4 3rd -Palak Taliyan - Saifai
- 50 kg:- - 44 kg:-
1 1st - Yash Yadav - MBD 1 1st - Amrita Singh - Saifai
2 2nd - Avinash Chandra - KNP 2 2nd - Anjali - Hapur
3 3rd - Rishu Yadav - SRE HOSTEL 3 3rd - Sweta Pandey - GZB
4 3rd - Anand Gupta - SRE HOSTEL 4 3rd - Aditi Singh - VNS
+ 50 kg:- + 44 kg:-
1 1st - Ajit Kushwaha - PRY 1 1st - Salini Maurya - Saifai
2 2nd - Abdul Muzeed - BLY 2 2nd - Saumya Singh - Etawah
3 3rd - Rajvansh - MZN 3 3rd - Anchal Tyagi - SRE
4 3rd -Sushobhit Jayant - SRE 4 3rd - Anushka Yadav - Etawah

Extra Group

Sl.No. Name of Players(Boys)
+ 50 kg:-
1 1st - Prakhar Kumar Singh - MBD
2 2nd - Sanju Kashyap - SRE HOSTEL
3 3rd - Sachin Kumar - MBD
4 3rd - Arun Mishra - BLY

Age Group - 3 (2005)

Sl.No. Name of Players(Boys) Sl.No. Name of Players(Girls)
- 50 kg:- - 44 kg:-
1 1st - Nitin Kumar - Hapur 1 1st - Aashi - SRE
2 2nd - Tushar Kumar - BLD 2 2nd - Hema Devi - Saifai
3 3rd - Desh Deepak - SRE HOSTEL 3 3rd - Shambhavi - SRE
4 3rd - Piyush Yadav - KNP 4 3rd - Muskan Sindhu - GZB
- 55 kg:- - 48 kg:-
1 1st - Alok Yadav - KNP 1 1st - Komal Chauhan - HAPUR
2 2nd - Amod - FZB 2 2nd - Anamika - GZB
3 3rd - Nikhil Kumar - MBD 3 3rd - Dolly Rawat - LKO
4 3rd - Manish Kumar - MBD 4 3rd - Anshi - BLY
- 60 kg:- - 52 kg:-
1 1st - Akash Yadav - VNS 1 1st - Naina - MBD
2 2nd - Saurya Sen - MBD 2 2nd - Deepika Dixit - FZB
3 3rd - Yuvraj Singh - PRY 3 3rd - Pooja Verma - VNS
- 66 kg:- - 57 kg:-
1 1st - Kartikey Mishra - FZB 1 1st - Rohini Chouhan - MBD
2 2nd - Vansh Sethi - MZF
3 3rd - Ridhman Singh - FZB
4 3rd - Arya Maurya - VNS
+ 66 kg:- + 57 kg:-
1 1st - Archit Chekar - SRE 1 1st - Sneha - GZB
2 2nd - Sagar Kamal - KNP 2 2nd - Jasmit Kaur - SRE
3 3rd - Harshit Sandhya - SRE HOSTEL
4 3rd - Vaibhav Chaudhry -MBD

Junior State Judo Championships cum Selection Trials at K.D. Singh Babu Stadium, Lucknow, on 12th November 2019.

Sl.No. Name of Players(Boys) Sl.No. Name of Players(Girls)
- 55 kg:- - 44 kg:-
1 1st - Sohan Singh - Mathura 1 1st - Iqra - GZB
2 2nd - Rohit Pal - LKO 2 2nd - Barkha Gangolia - SRE
3 3rd - Rahul Verma - SRE HOSTEL 3 3rd - Milan - KNP
4 3rd - Tushar Kumar - MZR 4 3rd - Shikha - MRT
- 60 kg:- - 48 kg:-
1 1st - Vivek Yadav - VNS 1 1st - Krishna Fauzdaar - Mathura
2 2nd - Rajiv Kumar Singh - MBD 2 2nd - Pooja Yadav - Hapur
3 3rd - Gautam Singh - BLY 3 3rd - Swapnil - KNP
4 3rd -Arnav Gupta - SRE 4 3rd -Neha Kashyap - KNP
- 66 kg:- - 52 kg:-
1 1st - Sumit Yadav - MBD 1 1st - Priya Diwakar - MBD
2 2nd - Gaurav Kumar - HAPUR 2 2nd - Prachi Pawar - SRE
3 3rd - Devendra Singh - MBD 3 3rd - Nidhi - MRT
4 3rd - Sachin Pandey - PRY 4 3rd -Ginni - SRE
- 73 kg:- - 57 kg:-
1 1st - Akash Yadav - HAPUR 1 1st - Payal Prajesh - SRE
2 2nd - Mukul Singh - LKO 2 2nd - Meenu Pandey - MBD
3 3rd - Om Prakash Yadav -VNS 3 3rd - Divya - GZB
4 3rd - Gaurav Veer Bhan - GZB 4 3rd - Sonam - GZB
- 81 kg:- - 63 kg:-
1 1st - Suryansh Thakur - MBD 1 1st - Anu Saini - MRT
2 2nd - Shivam Kumar - MZF 2 2nd - Tejaswani - SRN
3 3rd - Suraj Maurya - VNS 3 3rd - Diksha - BRLY
4 3rd - Deepak - LKO 4 3rd - Khushbu Tyagi -GZB
- 90 kg:- - 70 kg:-
1 1st - Vidhan Kumar - MBD 1 1st - Sarika - KNP
2 2nd - Vaibhav Chaudhary-MATHURA 2 2nd - Sobhanjali Singh - PRYG
3 3rd - Armaan Siddiqui - KNP 3 3rd - Shubhi - LKO
4 3rd - Pankaj Kumar Yadav - VNS
- 100 kg:- - 78 kg:-
1 1st - Alok Pandey - MBD 1 1st - Aakriti Tyagi - GZB
2 2nd - Shivam Karnwal - MBD 2 2nd - Pushpanjali Singh - MBD
3 3rd - Tushar Bansal - GZB 3 3rd - Vanshika Mittal - SRE
4 3rd - Akshay Tomar - MRT 4 3rd - Akansha - Hapur
+ 100 kg:- + 78 kg:-
1 1st - Rohan Vishnoi - MBD 1 1st - Bhumika Jain - SRE
2 2nd - Rohit Kumar - VNS 2 2nd - Seema Yadav - BRLY
3 3rd - Shaurya Gangoliya - SRE 3 3rd - Ritika - LKO
4 3rd - Naushad - GZB

Pt. Deen Dayal Upadhyaya Senior State Judo Championships at Sports Stadium, Bareilly, from 15th to 17th November 2019.

Sl.No. Men Sl.No. Women
- 60 kg:- - 48 kg:-
1 1st - Vikram Singh - Agra 1 1st -Preeti - Saharanpur
2 2nd - Himanshu Yadav - Moradabad 2 2nd - Sapna Kashyap - Moradabad
3 3rd - Yogesh Singh - Saharanpur 3 3rd - Sawaplin - Kanpur
4 3rd - Rohit Pal - Lucknow 4 3rd - Shikha - Meerut
- 66 kg:- - 52 kg:-
1 1st - Ritik Panwar - Saharanpur 1 1st -Priya Divakar - Moradabad
2 2nd - Pramod Yadav - Varanasi 2 2nd - Neha Kashyap - Kanpur
3 3rd - Pintu Saini - Moradabad 3 3rd - Aayushi Chauhan - Kanpur
4 3rd - Gaurav Kumar - Meerut 4 3rd - Nidhi - Meerut
- 73 kg:- - 57 kg:-
1 1st - Om Prakash - Varanasi 1 1st - Sonam - Meerut
2 2nd - Abhishek Gupta - Kanpur 2 2nd - Payal - Saharanpur
3 3rd - Shubham Nagar - Meerut 3 3rd - Bushra - Moradabad
4 3rd - Manas Sachdeva - Saharanpur 4 3rd - Mahima Agarwal - Jhansi
- 81 kg:- - 63 kg:-
1 1st - Suraj Maurya - Varanasi 1 1st - Annu - Meerut
2 2nd - Vikram Singh Rathi - Meerut 2 2nd - Mansi Dhiman - Saharanpur
3 3rd - Divyansh - Meerut 3 3rd - Kajal Pal - Kanpur
4 3rd - Deepak - Lucknow 4 3rd - Pooja Rani - Moradabad
- 90 kg:- - 70 kg:-
1 1st - Vidhan Kumar - Moradabad 1 1st - Subhi - Lucknow
2 2nd - Suraj Pratap - Saharanpur 2 2nd - Chhavi - Moradabad
3 3rd - Pankaj Yadav - Varanasi 3 3rd - Subhanjali - Prayagraj
4 3rd - Shaili - Saharanpur
- 100 kg:- - 78 kg:-
1 1st - Suraj Yadav - Varanasi 1 1st - Akansha - Meerut
2 2nd - Tushar Bansal - Meerut 2 2nd - Pushpanjali - Moradabad
3 3rd - Alok Pandey - Moradabad 3 3rd - Nishu - Saharanpur
+ 100 kg:- + 78 kg:-
1 1st - Rohan Vishnoi - Moradabad 1 1st - Bhumika - Saharanpur
2 2nd - Rohit Kumar - Varanasi 2 2nd - Ritika - Lucknow
3 3rd - Nauhad - Meerut 3 3rd - Minakshi Gupta- Ayodhya
4 3rd - Seema - Bareilly