Results of U.P. Judo Association YEAR – 2015


Sub-Junior State Judo Championships on 14th August 2015 at K.D.Singh Babu Stadium, Lucknow.

Boys – Mini Group Girls – Mini Group
1 1st – Uday Tiwari - (LKO) 1 1st – Vaishnavi Bharti (LKO)
2 2nd – Kushaan Gupta - (LKO) 2 2nd – Jyoti Vishkarma (GKP)
3 3rd – Mayank Mishra - (ALL) 3 3rd – Jyotika Minocha (LKO)
4 3rd – Himanshu Gaur - (KNP) 4 3rd – Gargi Uttam (FZB)
Sl.No. Boys Sl.No. Girls
+ 25 kg - 35 kg + 20 kg - 30 kg
1 1st – Nitin Kumar - (GZB) 1st – Ashutosh Singh (ALL) 1 1st – Anamika - (GZB) 1st – Shivani Gond (KNP)
2 2nd –Mayank - (GZB) 2nd – Shourabh Kumar (MBD) 2 2nd –Ranjna Yadav - (ALL) 2nd –Ruksar Shaik (ALL)
3 3rd – Ghanshyam Das Gupta - (LKO) 3rd – Akshat (GZB) 3 3rd – Ananya - (LKO) 3rd – Anjali Gangoli (SRE)
4 3rd – Vishal Kumar Patel - (VNS) 3rd – Shivank Baliyan (MZN) 4 3rd – Tavleen - (LKO) 3rd – Iram Malik (SRE)
+ 35 kg - 45 kg + 30 kg - 35 kg
1 1st – Shivang - (MBD) 1st – Himanshu Yadav (MBD) 1 1st – Pankhil Singh - (MBD) 1st – Pooja Yadav (GZB)
2 2nd –Nishant - (MBD) 2nd – Akash Yadav (GZB) 2 2nd – Arushi Shukla - (LKO) 2nd – Bhumika Chandra (BLY)
3 3rd – Bhola Rajbhar - (VNS) 3rd – Gaurav Yadav (GZB) 3 3rd – Saumya - (LKO) 3rd – Riya Sharma (BLY)
4 3rd – Ayush Singh - (MZN) 3rd – Deepanshu Sharma (SRE) 4 3rd – Isha Dwivedi - (LKO) 3rd – Pragati Verma (LKO)
+ 45 kg - 50 kg (13-14 years) - 40 kg + 40 kg
1 1st – Aman Divakar - (MBD) 1st – Devendra Singh (MBD) 1 1st – Sadiya - (BLY) 1st – Manisha Bhardwaj (KNP)
2 2nd –Shyam Singh - (FRZB) 2nd – Arif Usmaani (AGA) 2 2nd – Nandini Tyagi - (SRE) 2nd – Riya Yadav (SRE)
3 3rd – Sarthak Tiwari - (LKO) 3rd – Vivek Yadav (BLY) 3 3rd – Tanu Shukla - (LKO) 3rd – Tejaswi Rana (LKO)
4 3rd – Arpit Singh - (LKO) 3rd – Ajeet Kumar Yadav (VNS) 3rd – Neha Kashyap - (KNP)
- 55 kg (13-14 years) + 55 kg (13-14 years) - 40 kg (13-14 Years) - 44 kg (13-14 Years)
1 1st – Rajeev Kumar Singh - (MBD) 1st – Rohan Vishnoi - (MBD) 1 1st – Prachi Panwar - (SRE) 1st – Priya Diwakar (MBD)
2 2nd –Dhanajay Yadav - (VNS) 2nd – Vasim Ansari (BLY) 2 2nd – Neetu Pal - (MBD) 2nd – Tanya Chandra (LKO)
3 3rd – Animesh Kr Vishnoi - (MBD) 3rd – Vikas Verma (LKO) 3 3rd – Nikita Sawant - (FZB) 3rd – Sonam Pashwan (KNP)
4 3rd – Aman Singh - (AGR) 3rd – Harsh Jaiswal (FZB) 4 3rd – Shivangi Shonkhar - (KNP) 3rd – Shikha Yadav (LKO)
- 50 kg (14-15 years) - 55 kg (14-15 years) + 44 kg (13-14 Years) - 44 kg (14-15 Years)
1 1st – Ujjawal - (SRE) 1st – Zishan Ali (GZB) 1 1st – Anjali Yadav - (ALL) 1st – Himanshi Chaprana (SRE)
2 2nd –Vivek Yadav - (VNS) 2nd – Shashank Gupta (ALL) 2 2nd – Nishtha Anand - (MBD) 2nd – Anjali Kanojiya (ALL)
3 3rd – Lav Kumar - (MBD) 3rd – Maan Singh (VNS) 3 3rd – Kajal Gherwer - (KNP) 3rd – Akansha Kesarwani (ALL)
4 3rd – Vishal - (GZB) 3rd – Pradeep Kumar (ALL) 4 3rd – Mahima Rani - (SRE) 3rd – Nikita Dagar (GZB)
+ 55 kg (14-15 years) - 48 kg (14-15 Years) + 48 kg (14-15 Years)
1 1st – Sudhir Kumar Maurya - (ALL) 1 1st – Divya - (GZB) 1st – Khushnuma (GZB)
2 2nd –Jayant Dwivedi - (SRE) 2 2nd – Nidhi Shishodia - (MBD) 2nd – Ritika Jaiswal (FZB)
3 3rd – Prateek Patel - (BLY) 3 3rd – Nikita Singh - (SRE) 3rd – Anu Saini (MRT)
4 3rd – Aashish Rai - (LKO) 4 3rd – Anshika Singhal - (SRE) 3rd – Chanu (MRT)