Results of U.P. Judo Association YEAR – 2014


Junior State Judo Championship-2008

Sl.No. Boys(14th to 17th Age Group) Sl.No. Girls(14th to 17th Age Group)
-45 kg -40 kg
1 1st Dharmendra Gaur (Kan) 1 1st Shivani Karanwal (Sre)
2 2nd Deepak (Mbd) 2 2nd Parul (Mrt)
3 3rd Saurabh Kumar (Sre) 3 3rd Shabana (Mbd)
4 3rd Viplav (Lko) 4 3rd Ayushi Gupta (Lko)
-50 kg -44 kg
1 1st Subhash Yadav (Vns) 1 1st Pragya (Lko)
2 2nd Varun Raijang (Fzb) 2 2nd Pooja Rani (Mbd)
3 3rd Surendra Giri (Sre Hostel) 3 3rd Raunak Saini (Lko)
4 3rd Anil Kumar (Mbd) 4 3rd Arti (Mrt)
-55 kg -48 kg
1 1st Shailesh (Lko) 1 1st Rena Pal (Mrt)
2 2nd Chandrajeet Yadav (Sre Hostel) 2 2nd Priti Sager (Mbd)
3 3rd Yonu (Mbd) 3 3rd Zeba Rizwan (Lko)
4 3rd Rishikesh Mishra (Gkp) 4 3rd Babli Verma (Gkp)
-60 kg -52 kg
1 1st Animesh (Lko) 1 1st Priya Ahlawat (Mrt)
2 2nd Namandeep Verma (Sre Hostel) 2 2nd Rashmi Tyagi (Mbd)
3 3rd Santosh Kumar Prajapati (Vns) 3 3rd Naina Kashyap (Sre)
4 3rd Rajiv Kumar (Agra) 4 3rd Girija Chaudhary (Sre)
+60 kg +52 kg
1 1st Moshin Ali (Mrt) 1 1st Ashiya Ansari (Sre)
2 2nd Abhilash (Lko) 2 2nd Bhavna Sharma (Mrt)
3 3rd Vishvendra (Agra) 3 3rd Nisha Verma (Lko)
4 3rd Rupesh Kumar (Vns) 4 3rd Deepika Jaiswal (Gkp)

Sl.No. Boys(17th to 20th Age Group) Sl.No. Girls(17th to 20th Age Group)
-56 kg -44 kg
1 1st Yashpal Singh (Mrt) 1 1st Alpna Rawat (Lko)
2 2nd Suneet Singh (All) 2 2nd Pushpa Yadav (Gkp)
3 3rd Anoop Kumar Yadav (Agra) 3 3rd Niketa (Mrt)
4 3rd Awadesh Yadav (Vns) 4 3rd Kiran Gutam (Sre)
-60 kg -48 kg
1 1st Veer Bahadur Thapa (Mrt) 1 1st Moni Singh (Kan)
2 2nd Kiran Veer (Mrt) 2 2nd Shivani (Mrt)
3 3rd Ashish (Lko) 3 3rd Saiba Sultana (Gkp)
4 3rd Sandeep Kumar (Gkp) 4 3rd Anjali Dixit (Gkp)
-66 kg -52 kg
1 1st Sanjay Kr. Chaudhary (Kan) 1 1st Seema Chaudhary (Mrt)
2 2nd Ramashish Yadav (Vns) 2 2nd Jyoti Rajput (Lko)
3 3rd Manoj Kumar (Agra) 3 3rd Deepmala Singh (All)
4 3rd Vikrant (Mbd) 4 3rd Priyanka Yadav (Gkp)
-73 kg -57 kg
1 1st Yashpal Singh (Mrt) 1 1st Anju Yadav (Lko)
2 2nd Nagendra (Gkp) 2 2nd Jyoti Khare (Lko)
3 3rd Varshant Kr. Singh (Fzb) 3 3rd Neha Sharma (Mrt)
4 3rd Ravi Kr. Yadav (Vns) 4
-81 kg -63 kg
1 1st Kanyaha Lal Yadav (Vns) 1 1st Rooma Gupta (Sre)
2 2nd Deepak Yadav (Agra) 2 2nd Tanu (Lko)
3 3rd Saurabh Ahlawat (Mrt) 3 3rd Renu Yadav (Gkp)
4 3rd Akash Nehra (Mrt) 4 3rd Priya Rani (Agra)
-60 kg +63 kg
1 1st Prabhakar Singh (Gkp) 1 1st Manshi Chaudhary (Sre)
2 2nd Ankit Kasana (Mrt) 2 2nd Seema Prajapati (Kan)
3 3rd Gulab Prasad (Vns)
4 3rd Pradeep (Gkp)