Results of U.P. Judo Association YEAR – 2007-2008


<

SUB – JUNIOR RESULTS:- 26th to 30th August 2007 at Shilong, Meghalaya .

BOYS GIRLS
1 Sanjeev Kumar MBD 1 Enab Aqueel ALL
2 Sharad Verma KAN 2 Priyanshu Hardoi
3 Ajay Hardoi 3 Suchi Mishra LKO
4 Vijay Kumar Yadav VNS 4 Chhaya Verma KAN
5 Sanjeev GZB 5 Mamta GKP
6 Arvind Kumar VNS 6 Ayushi Gupta LKO
7 Ramesh Rawat MRT 7 Parul MRT
8 Shiv Sewak Sharma KNP-D 8 Reena Pal MRT
9 Javed Ali GHZ 9 Zeba Rizwaan LKO
10 Yameen MBD 10 Megha Saini MBD
Sl.No. Medal Name --
1 GOLD Javed Ali GZB
Sanjeev Kumar MBD
2 SILVER Parul MRT
3 BRONZE Vijay Yadav VNS
Priyanshu Avasthi Hardoi

TOTAL MEDAL :- 02 GOLD, 01 SILVER, 02 BRONZE


JUNIOR RESULTS:- 22nd to 26th Sep. 2007 at Bhilai, Chhattisgarh

BOYS GIRLS
1 Pradeep Awasthi Hardoi 1 Shivani Karnwal SRN
2 Shailesh LKO 2 Shivani Chauhan SRN
3 Mohsin Ali GZB 3 Suniti Mishra LKO
4 Rupesh Kumar VNS 4 Rashmi Tyagi MBD
5 Aakash Mehra MRT 5 Nisha Verma LKO
6 Yash Pal Singh -56kg GZB 6 Kusum Lata SRN
7 Ganesh Yadav VNS 7 Preeti Shekohabad, U.P.
8 Veer Bahadur Thapa GZB 8 Shivani GZB
9 Yash Pal Singh -66kg GZB 9 Seema GZB
10 Virendra Gupta VNS 10 Garima Chaudhary MRT
11 Tarun Goyal - 11 Versha Tiwari KAN
Sl.No. Medal Name --
1 GOLD Garima Chaudhry MRT
2 SILVER Veer Bhadur Thapa GZB
Yashpal Singh GZB
Shivani GZB
3 BRONZE Yashpal Singh GZB
Shailesh LKO
Virendra Gupta VNS

TOTAL MEDAL :- 01 GOLD, 03 SILVER, 03 BRONZE



SENIOR RESULTS:- 14th to 18th Feb. 2008 at Kochi, Kerala

MEN WOMEN
1 Dilip Kumar Mishra - 1 Manisha -
2 Veer Bahadur Thapa - 2 Sushma -
3 Yash Pal Singh - 3 Shivani -
4 Ram Asrey - 4 Anju Yadav -
5 Ramji - 5 Garima Chaudhry -62 kg -
6 Deepak Tyagi - 6 Landhoni Devi -
7 Shiv Kumar Yadav - 7 Taruna Sharma -
8 Lalman Yadav - 8 Garima Chaudhry - open -
Sl.No. Medal Name --
1 GOLD Garima Chaudhry -
Ram Asrey -
2 SILVER Landhoni Devi -
3 BRONZE Veer Bahadur Thapa -
Garima Chaudh -

TOTAL MEDAL :- 02 GOLD, 01 SILVER, 02 BRONZE


SENIOR RESULTS:- 26th Feb. to 2nd March 2009 at Jimnesium Hall 35 Bataliyan, PAC Mahanagar, Lko.

MEN WOMEN
1 Shambhu Pal VNS 1 Alpana Rawat LKO
2 Veer Bahadur Thapa UPP 2 Sushma SRN
3 Yash Pal Singh GZB 3 Shivani GZB
4 Ram Asrey Yadav UPP 4 Seema GZB
5 Rajendra Kumar UPP 5 Garima Chaudhary MRT
6 Deepak Tyagi LKO 6 Landhoni Devi LKO
7 Vijay Kumar UPP 7 Bhuvneshwari UPP
8 Satish Yadav UPP 8 Garima Chaudhary MRT
Sl.No. Medal Name --
1 GOLD Garima Chaudhary MRT
Ram Asrey Yadav VNS
Garima Chaudhary MRT (OPEN)
Satish Yadav U.P.P.
2 BRONZE Veer Bahadur Thapa GZB
Landhoni Devi LKO

TOTAL MEDAL :- 03 GOLD, 02 BRONZE